Páfrányfenyők (Ginkgophyta) a Ginkgo nemzetségébe tartozó Ginkgo biloba. kétlaki lombhullató fa. Népies nevén ginkólombhullató. Gyógynövényként ismert. amely a páfrányfenyők (Ginkgophyta) törzsének egyetlen ma élő faja. Nagyon ősi növényfaj. a modern gingko a Paleogénben jelent meg. nincsenek közeli rokonai.
Koronája ellenáll a szélnek. hókárnak, fája a kártevőknek. A fiatal példányok karcsúak és kevéssé elágazók. később a kúp alakú korona kiszélesedik. Az ágai már fiatalon is erősek. vastagok. hegyesszögben felfelé törve nőnek. később terülnek szét. A hosszóúhajtásokon csavarvonalban. egymástól messze. míg a törpehajtásokon csomókban elhelyezkedő. hosszú levelei bőrszerűek. legyező formájúak. erezetük villás. a levéllemez középen mélyen bemetszett. A feltűnően puha. hosszú szárú levelek világos- vagy középzöld színűek. ősszel élénksárgává válnak. majd lehullnak.
A Gingko hímivarú növények porzós virágai sárga. hengeres barkákban. általában a törpehajtásokon fejlődnek. A nőivarú ginkgók termős virágainak száma 2-3. a szél porozza be őket. A szabadon álló. ovális magkezdemények aprók. színük világoszöld. A magvak húsos héja. éréskor szürkészöldről aranysárgára változik. vajsavtartalmuk miatt kellemetlen szagot árasztanak..
A páfrányfenyőlevelek flavonoidokat (kvercetint. kempferolt) és terpenoidokat tartalmaznak.
A páfrányfenyő levelét használják fel gyógyászati célokra. a páfrányfenyőben lévő flavonoidok hatása miatt jó értágító. biztosítják a bőr és az izmok jó vérellátását. és fokozzák az anyagcserét.